logotype


Aby mieć większe przywileje niż inni...
Zarejestruj się (1 min)
To jest (i już zawsze będzie) darmowe.


Trzy proste kroki:

[ 1 ] Strona rejestracyjna
[ 2 ] Wypełnienie formularza
[ 3 ] Potwierdzenie rejestracji

Rejestracja >> kliknij


 


Microsoft Online Lottery info@microsoft.es Drukuj Email
Wpisany przez Roman Drochomirecki  |  czwartek, 06 stycznia 2011 01:27

oszustwo_spamDostałem e-mail od Microsoft, w którym rzekomo wygrałem 500 tyś. euro. Zwykle nie zaglądam do tego typu informacji, tylko od razu oznaczam jako spam, po czym trwale usuwam.

Zainteresowałem się sprawą, ponieważ nadawcą jest Microsoft Hiszpania,
a szczytem beznadziejności i kompletnej głupoty, mail do konkurencji (Google), gdzie miałaby trafić ewentualna odpowiedź z przesłaniem poufnych danych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu, wiek i inne.

Zastanawiam się nad celem rozsyłania tego typu informacji. Gigant Microsoft ma spore problemy z cyberprzestępcami, którzy podszywają się pod markę, najczęściej w celu kradzieży pieniędzy lub wyłudzenia poufnych danych. Są to fikcyjnie podstawione loterie, przeznaczone dla naiwnych internautów.

Schemat wyłudzania pieniędzy wygląda mniej więcej tak:

  1. wysyłana jest wiadomość, w którym zawarta jest informacja o wygranej nagrodzie,
  2. w celu przekazania nagrody należy wpłacić z góry sumę pieniędzy na porycie kosztów podatkowych, pocztowych, kurierskich, kosztów obsługi prawnej i wiele innych...,
  3. język w którym pisane są wiadomości jest bardzo przekonujący i wiarygodny,
  4. wykorzystywane są przy tym znane firmy lub osobistości aby uwiarygodnić autentyczność wygranej.

Czasami biorą na litość i proszeni jesteśmy o wpłacanie datków na konto, "bo półtoraroczna Marysia ma ciężką chorobę" i dorzucane jest zdjęcie jakiegoś dziecka. Podłość ludzka nie zna granic.

Przede wszystkim absolutnie nie odpisujcie na tego typu wiadomości. Cyberprzestępca wtedy wie, że korzystasz z takiej skrzynki i już pozamiatane. Jesteś nękany/nękana z każdej strony.

Wystrzegajcie się też wszelkich prób wyłudzeń. W tym każdej "wygranej" w loteriach SMS. Szkoda twoich pieniędzy. Ostatnio już było głośno o "Pustym SMS". Uczestnicy dostawali wiadomości o przykładowej treści: "Koniec świata. Przecież decyzja o przekazaniu 30 tys. zł zapadła. Proszę o nadanie pustego smsa! To jest prawda!"

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej stwierdziła, że Internetq Poland stosował zakazaną tzw. agresywną praktykę rynkową i nałożyła na przedsiębiorcę karę w wysokości 499 650 zł.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla SEO powered by JoomSEF