Warsztat Internetowy - rzetelna wiedza od eksperta IT
logotype


Aby mieć większe przywileje niż inni...
Zarejestruj się (1 min)
To jest (i już zawsze będzie) darmowe.


Trzy proste kroki:

[ 1 ] Strona rejestracyjna
[ 2 ] Wypełnienie formularza
[ 3 ] Potwierdzenie rejestracji

Rejestracja >> kliknij


 



14
Dec
    WEP, WPA, WPA2, WPS, WDS - co to znaczy?

wps W zasadzie jeśli posiadasz router lub kiedykolwiek miałeś okazję konfigurować bezprzewodowy, na pewno spotkałeś się z wymienionymi w tytule skrótami. Kolejno zostały podane rodzaje zabezpieczeń, które systematycznie zastępowane są ulepszonymi wersjami. Najstarszym i wciąż, niestety, stosowanym zabezpieczeniem jest WEP. W niemal każdym "Livebox" dostarczanym od TPSA (Neostrada) użytkownicy są narażeni na swego rodzaju ataki przez np. cwanego sąsiada. Ma to swoje plusy i minusy. Do plusów należy zaliczyć wszelką kompatybilność techniczną. Każdy odbiornik bezprzewodowy zgodny ze standardem A,B lub G będzie współpracować z tym rodzajem zabezpieczeń. Do minusów - zabezpieczenia WEP można złamać w ciągu mniej niż minuty! Stąd nie zalecam jego używania. Na szczęście producenci routerów od dłuższego czasu stosują nowocześniejsze technologie WPA/WPA2, których złamanie jest bardzo trudne, szczególnie w ostatnim przypadku, dostępne również w Livebox.

Ciekawą funkcją jest coraz częściej spotykany przycisk WPS. Jego przyciśnięcie powoduje automatyczną konfigurację połączenia sieciowego i uruchomienie zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są obyte z tego typu sprzętem.

Funkcja WDS przyda się właścicielom hoteli czy dużych mieszkań. Funkcja ta pozwala na przenoszenie sygnału do kolejnego routera. W ten sposób można pokryć zasięgiem miejsca, gdzie grube stropy przeszkadzają w stabilnym połączeniu.

 
 

14
Dec
    Najpopularniejsze hasło na świecie...

... to 123456. Co lepsi stosują 123456789 lub 1234 :) Obrazek1Jeśli zależy Ci dalej na próbie wyłudzenia tożsamości, możesz dalej takie hasła stosować. Jeśli jesteś tym szczęśliwcem, który nie wpadł kiedykolwiek na coś podobnego, gratuluję. Widzisz, czasami wystarczy zrobić w haśle bardzo prosty zabieg.

Np. stosując login dwuczłonowy w jakikolwiek serwisie, który wymaga rejestracji warto posłużyć się przecinkiem. Login załóżmy, niech będzie RonanSting, hasło: ronan,sting i losowa liczba na koniec. ronan,sting318. Utrudnienie nie do zdarcia w relatywnie szybki sposób.

 
 

12
Dec
    Czy to już koniec pirackich Windows? Mit?

Zastanawiające jest jak bardzo gigant z Redmond próbuje zabezpieczyć swoje produkty przed łamaniem zabezpieczeń. Systemy operacyjne Windows, są najczęściej wykorzystywanym nielegalnie oprogramowaniem na świecie. Piszę to tutaj, ponieważ pamiętam lekcje z kryptografii i możliwości, jakie oferuje szyfrowanie, ale też z jednego pozytywnego aspektu.

Otóż, po tym jak Microsoft wprowadził w systemie operacyjnym XP metodę aktywacji systemu WGA (Windows Genuine Advantage), narzędzia, które sprawdza legalność systemu operacyjnego on-line, sprawa nieco ucichła. W Windows 7, Microsoft zabrał się ponownie do pracy usprawniając metodę, która notorycznie jest, w bardzo szybkim czasie łamana przez hakerów. Tym razem wymyślono WAT (Windows Activation Technologies), które zostanie wprowadzone najprawdopodobniej z dużą aktualizacją systemu Service Pack 1.

Z myślą o legalnych użytkownikach Microsoft przygotował szereg przydatnego, darmowego oprogramowania czy bezpłatną obsługę techniczną. W Rosji otworzono nawet sklep internetowy, gdzie bez wychodzenia z domu można zakupić po specjalnych cenach produkty giganta.

Czy to WGA czy WAT, sprawa i tak prędzej czy później może być łamana w szarej strefie.

 
 

29
Nov
    LTE, czyli internet 4G i 160 Mb/s do twojego komputera

Okazuje się, że w Polsce ruszą testy bardzo szybkiego internetu już od stycznia 2011 roku. Budowę nadajników sieci nowej generacji, zaczęto w IV kwartale tego roku. Jesteśmy czwartym krajem na świecie, w którym LTE doczeka się komercyjnego uruchomienia.

Technologia LTE (Long Tern Evolution) określana jako sieć 4G, zapewni ogromny przeskok przepustowości sieci komórkowej. Oznacza to, że pełnometrażowy film w jakości HD pozwoli przesłać przez sieć w ok. 5,5 minuty. Dla porównania najszybszy dziś komercyjnie działający internet mobilny HSPA+ ma maksymalną prędkość 7,5 raza mniejszą (21 Mb/s).

Generacje sieci komórkowych
Generacja Nazwa Maksymalne prędkości
transmicji danych
1G NMT nie dotyczy
2G GSM 53,6 kbit/s (GPRS), 247 kbit/s (EDGE)
3G UMTS 384 kbit/s (3G), 7,2 Mb/s (HSDPA)
3,5G HSPA 21 Mb/s (HSPA), 42 Mb/s (HSPA+)
4G LTE 100Mb/s*, 160 Mb/s**

* Cyfrowy Polsat udostępni przepustowość 100Mb/s do użytkownika i 50Mb/s od niego.

** Operator Plus, ogłosił, że takie prędkości zamierza wprowadzić do oferty na początku stycznia, dla wybranych użytkowników w Warszawie.

 

Można się spodziewać, że w Plusie, usługa będzie działała w okolicach 1/3 prezentowanej szybkości, ponieważ usługa LTE wdrożona w Sztokholmie przez Telię Sonerę, pokazuje, że prędkości sięgają 20-35 Mb/s. Zaletą jednak są niskie opóźnienia (rzędu 10-20 ms), dzięki czemu sieć bezprzewodowa, może działać tak samo sprawnie jak na połączeniu kablowym.

 
 

19
Nov
    [Aktualizacja] Odinstalowanie zbędnych programów, ze świeżo przeinstalowanego systemu

Ta część wideo jest dla Ciebie, jeśli masz nowego laptopa, netbooka czy w ogóle nowy komputer i po jego uruchomieniu widzisz nieswoje programy. Zajrzyj do panelu sterowania. Jeśli masz zainstalowaną całą masę oprogramowania, które, uwierz mi, niekoniecznie jest dobre, to za moją pomocą szybko, łatwo i przyjemnie je wyeliminujesz.

Sprawa dotyczy większości nowych komputerów, lecz w szczególności Samsung N150.

Na wideo pokazuję, opisuję i omawiam:

 • zasadę działania i potrzeby bycia konkretnego programu,
 • dlaczego został zainstalowany,
 • dlaczego musi zostać odinstalowany,
 • jak poprawnie usuwać oprogramowanie (z każdym z przypadków)

 

Jednak, aby obejrzeć materiał (18:30 min część #1), proszę zarejestruj się za darmo.
Po zalogowaniu do serwisu otrzymasz hasło i link do filmu, którego nie znajdziesz nigdzie w sieci.

1) Aby się zarejestrować, kliknij na środkową ikonę (na górze strony)

rejestracja

2) Wypełnij pola. Zajmie Ci to 15 sekund.

3) Potem już się możesz zalogować, klikając na ikonkę kłódki.

4) Od teraz masz pełen dostęp do serwisu WarsztatInternetowy.pl

5) Link i hasło będą widoczne poniżej tego tekstu - tylko po zalogowaniu.

6) Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zastrzeżenia, sugestie i problemy, napisz mi o tym
    w formularzu kontaktu >>


Po zalogowaniu uzyskasz darmowy dostęp do:

 • części 1: 18:37 (min) [ klip zawiera usuwanie programów z przedziału alfabetu A-E ]

 • części 2: 10:37 (min) [ klip zawiera usuwanie programów z przedziału alfabetu F-M ]

 • części 3: 9:25 (min)   [ klip zawiera usuwanie programów z przedziału alfabetu M-W - w tym m.in. instalacja darmowego pakietu Microsoft Office Starter 2010 - zupełnie darmowego Office od Microsoft!!! ]

 • części 4: 5:47 (min)   [ klip zawiera usuwanie programów zainstalowane przez Vodafone (iPlus), oraz stworzenie idealnej kopii zapasowej czyściutkiego systemu ]

RAZEM: 44:26 min świetnej porady - zupełnie gratis! Zaloguj się już teraz.

 

 
 

23
Nov
    Po przeinstalowaniu systemu nie działają klawisze funkcyjne Samsung n150

Od czytelnika dostałem zapytanie jak w tytule tej wiadomości.

Naprawa problemu, jest bardzo prosta. Wystarczy, że ściągniesz najnowszą wersję autorskiego oprogramowania Samsung Easy Display Manager. Po instalacji, konieczny jest restart komputera. Sprawdź proszę czy działa i wróć na stronę, powiedzieć o tym w komentarzach.

Okazuje się, że nie tylko małego N150 może to dotyczyć, ale również modeli:

R530, RV510, RF510, Q330, Q530, R540, R590, SF310, SF510, R580, R780, QX310, NC10, NP350 i inne.

Attachments:
FileOpisFile sizeLast modified
Access this URL (http://www.karuzela.eu/plikownia/easy_display_manager/Easy_Display_Manager_3.2.3.0.zip)Display Easy ManagerDla Windows XP/Vista20352 Kb06.10.2013 18:43
Download this file (Easy_Display_Manager_3.2.6.9.ZIP)Display Easy ManagerWindows 7, (32bit,64bit), Windows 8 i 8.1, Windows 1029714 Kb06.10.2013 18:29
 
 

19
Nov
    Jak wyłączyć dźwięki wydawane przez antywirusa Avira AntyVir Personal
Szybkie porady

imagesW tej krótkiej poradzie, prezentuję, jak wyłączyć uciążliwe, dźwięki wydawane przez ten wspaniały, bezpłatny program antywirusowy jakim jest Avira AntyVir. Głośne sygnały są wydawane w momencie wykrycia zagrożenia (złośliwego kodu wirusa, trojana, itp). Obejrzyj filmik. To tylko chwilka.

 
 

18
Nov
    Samsung N150 - konfiguracja czystego systemu Windows 7. #1

W poniższym filmie przedstawiam, zrzuty pulpitu świeżutkiej instalacji, preinstalowanego systemu Windows 7 - instalowanego automatycznie na maszynach Samsunga.

 • Opisuję co widzimy po świeżej instalacji preinstalowanego systemu.
 • Pokazuję, co w takim "świeżym" systemie niepotrzebnego się znajduje.
 • Co najlepiej zrobić, aby komfortowo korzystać z małej mocy tego komputerka.
 • Nie wszystkie pokazane sztuczki, muszą być realizowane na normalnej wielkości ekranie, tj. większym niż 14 cali.

 

 
 

10
Nov
    Samsung N150 - wymiana karty sim z modemu i uruchomienie mobilnego internetu. #3

Witaj. Tym razem przedstawiam w jaki sposób wymienić kartę SIM twojego mobilnego internetu. Zobacz i posłuchaj co mam tam do powiedzenia. Pozdrawiam Cię gorąco.

wymiana_karty_sim_mobilny_internet_
Kliknij na PLAY [ > ]

 

 
 

10
Nov
    Samsung N150-HAP1 (PL) vs. NC10. Pierwsze uruchomienie Windows 7. #2

Przedstawiam kolejną część wideorecenzji Netbooka Samsung N150 HAP1PL. Co za ekscytujący moment, gdy naszym oczom ukazuje się monit: "trwa przygotowanie przez instalatora do pierwszego użycia".

Materiał zawiera pierwsze uruchomienie tego netbooka. Opowiadam o:

 • systemie i systemach,
 • o tym co się dzieje podczas instalacji,
 • wyjaśniam zasady działania,
 • porównuję dwa egzemplarze obok siebie Samsung N150 i NC10.

I najważniejsze: jak uniknąć błędów i pułapek podczas pierwszego uruchomienia.
Zapraszam do kolejnej porcji 15 minut gorących treści.

pierwsze_uzycie 
Kliknij PLAY [ > ]

 

 
 

7
Nov
    Recenzja Netbooka: Samsung N150-HAP1 (PL) vs. NC10. Tylko tutaj. #1

Tak! Oto przyszedł dzień 5 listopada 2010, kiedy podsiałem nowy aneks do umowy w sieci Plus na internet. W zamian dostałem nowiutkiego, pachnącego Netbooka - Samsung N150-HAP1PL z wbudowanym modemem HSPA. Na wideo poniżej jest jego recenzja, gdzie wypowiadam się na temat jego poprzednika Samsung NC10 i poruszam różne zagadnienia. Obejrzyj film. Ma niecałe 15 min.

samsung_n150_yt
Kliknij w PLAY [ > ]

 

 
 

8
Nov
    Diki.pl - gadający słownik PL/EN, EN/PL

Niedawno opisywałem jak zainstalować w przeglądarce Opera słownik ortograficzny języka polskiego, dzisiaj przedstawiam świetną wyszukiwarkę słówek działającą dwujęzyczne. Wprowadź słowo, a usłyszysz jak się je wymawia i zobaczysz na przykładach obrazków łatwiej zapamiętując dane słówko. WarsztatInternetowy.pl poleca.

Kliknij>> www.diki.pl

diki

 
 

5
Nov
    Fn+F1 nie włącza sieci wifi w Fujitsu Siemens

Wykryty problem dotyczy serii AMILO Li 2727, Li 2732 / Li 2735 maki Fujitsu Siemens
i świeżej instalacji systemu serii XP/Vista/7. Otóż początkowo domowo/firmowa sieć bezprzewodowa jest widziana i można uzyskać połączenie z internetem, to po pierwszym restarcie system już nie widzi żadnych sieci... Jedynym sposobem jest wówczas podłączenie laptopa przewodem sieciowym, z końcówką RJ45.

Sprawa jest dziwna, ale jest na to ratunek. Wystarczy, że zainstalujesz program Launch Manager V_1.4.9 dla Windows Xp/Vista/7, który znajduje się w załączniku tego artykułu. Służy on do uruchomienia przycisków funkcyjnych "Fn".

Aby uruchomić program instalacyjny, pobierz i zapis na dysk poniższy plik z załącznika Launch Manager V_1.4.9, wypakuj zawartość do dowolnego folderu, i uruchom podwójnym kliknięciem na setup.exe. Rozpocznij standardową instalację. Po jej ukończeniu spróbuj uruchomić kombinację klawiszy FN+F1 i sprawdź czy Windows będzie już widział twoja sieć. Jeśli nie, zrestartuj komputer (wyłącz i włącz).

Attachments:
FileOpisFile sizeLast modified
Download this file (FTS_LaunchManagerV149__1016052.ZIP)LaunchManagerV1.4.9dla Windows Xp/Vista/72388 Kb04.09.2013 21:27
 
 


Strona 3 z 5
Joomla SEO powered by JoomSEF